11 Ağustos 2015 Salı

LOHUSA BESLENMESİ

      Rabbim nasip eyledi ikinci kez anne oldum. Hamilelik gerçekten zor  bir süreç en azında benim hamileliklerim zor geçti. Yavrumu kucağıma aldığımda bütün zorlukları unuttum tabi:)  Doğumdan sonra lohusa iyi bakmak gerçekten çok önemli. Beslenmesi , moral motivasyonu ,temizliği çok dikkat isteyen durumlar.

   * Beslenme ile başlayacak olursak lohusanın kaybettiği enerji ve kanı tekrar kazanması ve bol süt olması için bizim buralarda doğum yapan kadına komşuları veya doğum yapan bayana bakan kişiler Hapısa denilen üzüm pekmezi ,  nişasta ve tereyağı ile yapılan bir yiyecek yaparlar lohusaya sıcak sıcak yedirirler. Gerçekten insanın içini yumuşatır . Enerji ve bol süt verir. Tarifi yakında burada olacak inşallah.
    *  Lohusaya ilk günlerde ziyarette bulunulmaz sadece komşular kısa süreliğine uğrar yaptıkları hapısayı verip geçmiş olsun dileklerinde bulunurlar ve bir ihtiyacı var mı diye sorarlar.. Anne ve bebek kendini toparlayınca hayırlı olsuna gelirler.

  *Eğer sezeryan ile doğum yaptıysanız bol bol haşlama et yemek dikiş yerlerin hemen kaynaşması adına iyi oluyormuş doktorum öyle söylemişti. Tabi lohusaya her şey kokar. Haşlandığında ağır kokmayan bir et olursa iyi olur. Tavuk haşlayacaksanız köy tavuğu olursa daha iyi olur.

   * Doktorun önerilerinden biride Hoşaftı. Kayısı , üzüm ve elma harika bir hoşaf oluyor.Tarifimiz burada
     Komposto da çiğ sebzelerin gaz yapma özelliğini yok ettiği için gönül rahatlığı ile yenilebilir. Tarif için buraya

                                

      *Lohusaya bakan kişi Yağlı Pekmez yapar . Yine bizim bu yöreye ait bir lezzettir. Kahvaltıda yenilen Tereyağı ve pekmez sıcak sıcak lohusaya iyi geldiğine inanılır. Pekmez kan ve süt yapar. Çok yerseniz de bol bol kilo yapar:) Nasıl yapıldığına gelince :
Tarifimiz:          

Malzemeler:
-2 yemek kaşığı üzüm pekmezi(dut  pekmezi de olur),
-1 yemek kaşığı sıcak su,
-1 yemek kaşığı tereyağı
Yapılışı:
     Bir tavanın içerisinde önce tereyağı eritip daha sonra içerisine pekmez ve su ilave edilir. Bir taşım kaynatılıp ocaktan alınır ve sıcak sıcak ekmek bandırarak yenir. :)
Afiyet olsun Şifa olsun...

2 yorum:

ÇOK TEŞEKKÜRLER ,

ZİYERETİNİZ VE YORUMLARINIZ BANA İLHAM VERİYOR.:)))